הטכניון חיפה
משרד הבריאות

שרות הריפוי בעיסוק

חלק ממוצרי הריפוי בעיסוק מעבודות המטופלים (הגדל)
חלק ממוצרי הריפוי בעיסוק מעבודות המטופלים

מנהלת : עידית קורנפלד – 04/6278174

ס.המנהלת: יוליה שקירוב-  04/6278064  

 
                                                              יוליה שקירוב עידית קורנפלד

 

הריפוי בעיסוק בבית החולים נותן שרות למטופלים בכל המחלקות.חשיבותו באבחון והערכת החולים, בטיפול ובמעקב שוטף על תפקודם והתנהגותם.צוות הריפוי בעיסוק כולל: מרפאים בעיסוק מדריכות תעסוקה,מטפלת באומנות ומטפלת בתנועה.

 

מטרת העל

של הטיפול בריפוי בעיסוק היא להביא את המטופלים לידי תפקוד עצמאי אופטימאלי על מנת לשפר איכות חייהם ולעזור להם במציאת משמעות ותחומי עניין בחיים, וכן  להכינם לקראת שחרור מבית החולים. 

המטרות היומיומיות

– שיפור A.D.L (פעולות יומיום), הקניית הרגלי עבודה, הגברת מוטיבציה, שיפור מיומנויות חברתיות, העלאת טווח ריכוז ויכולות קוגניטיביות שונות, פיתוח כישורי הסתגלות ,מניעת חוסר תפקוד ועוד.

גישות הטיפול כוללות

: גישה התנהגותית, גישה תמיכתית, גישה פסיכו סוציאלית ועוד.

 

אמצעי הטיפול

: פרטניים, קבוצתיים וכוללים,  שיחות, משחקים חברתיים וקוגניטיביים, עבודה מול מחשב, דפי עבודה שונים, מגוון גדול של הטיפול  מתבצע במסגרת מכילה ותומכת ואמצעי הטיפול נקבעים 

בהתאם לרצונותיו ויכולותיו של כל מטופל.צוות הריפוי בעיסוק פועל ומהווה חלק בלתי נפרד מהצוות הרב 

מקצועי במחלקות, ומשתתף בישיבות.צוות הריפוי בעיסוק יוזם ומשתף פעולה בפרויקטים שונים בבית 

החולים לקידום רווחת המטופל, כגון: גינון טיפולי, הפעלת מרכז קהילתי,פרויקט חזרה לקהילה וכן מסיבות וציון ימים מיוחדים במהלך השנה.

המרפאות בעיסוק מדריכות גם סטודנטים המגיעים מהאוניברסיטה כחלק מהכשרתם להפוך בעתיד למרפאים בעיסוק.

דואל: IDIT@SM.HEALTH.GOV.IL

 

הדרכות סטודנטים:

 

סיכום תקופת הדרכה ברפב"ע - 2013

 

הדרכה- רוצה לפרט אודות ההדרכה והליווי הצמודים שניתנו לי ע"י יוליה. תהליך הקליטה ותיאום הציפיות בתחילת ההכשרה השפיעו לחיוב על חווית הכניסה למקום ההכשרה. הזמינות, ההקשבה, הסובלנות, הבנייה אפשרו רמה מספקת של פתיחות ונכונות ללמוד. יש לציין כי האופן שבו ארגנה יוליה את הלמידה שלי סייע לי להתמודד עם סיטואציות טיפוליות באופן יעיל יותר. שכן, בתחילת התהליך, הלמידה כללה תצפיות וניתוח ממצאים, לאחר מכן התנסויות תוך קבלת משוב בסוף כל התנסות, ולבסוף עצמאות בשטח שהעצימה את חוויית הלמידה.
מכלול ההתנסויות שלי בהכשרה המעשית העצימו את תחושת המסוגלות שלי לקראת העבודה העתידית כמרפאה בעיסוק. לאחר תקופה בת חודשיים, שאמנם קצרה יחסית אך מאוד פעילה אני יוצאת עם תחושה של סיפוק והבנת החשיבות של מקצוע הריפוי בעיסוק בתחום.

 

                                                                תודה על תקופה נפלאה, מלמדת ומזמינה.
                                                                מור סטודנטית שנה ב'- אוניברסיטת חיפה.
 
 
ההכשרה הייתה מאוד מלמדת ומועילה. בחודשיים של ההכשרה נחשפתי למגוון רחב של ליקויים פסיכיאטריים. ההדרכה נעשתה בצורה מובנית, מה שאפשר תהליך למידה מוצלח. הביקור במחלקות האחרות תרם להבנת הקשת הרחבה של הליקויים השונים ונעשה בחלק השני של ההכשרה, מה שהיה מאוד נכון מבחינת תהליך ההכשרה. בביקור במחלקות השונות קיבלנו הדרכה מלאה והסבר מקיף על הייחודיות של כל מחלקה.
ביצעתי את ההכשרה שלי במחלקה ב'- במסגרת ההכשרה נחשפתי לצוות הרב מקצועי והייתי עדה לתהליך קבלת ההחלטות עבור כל מטופל ומטופל, מה שאפשר להבין את המערכת הפסיכיאטרית בצורה מעמיקה יותר. 
ישיבות הצוות המחלקתיות היו מאוד מעניינות ומלמדות- תיאורי המקרה שהוצגו היו מעניינים, אנשי המקצוע שהציגו אותם היו מוכוונים מאוד להסביר את המושגים השונים. האווירה במחלקה הייתה מאוד לימודית- דבר חשוב מאוד לסטודנט בהכשרה.
במסגרת הריפוי בעיסוק במחלקה ב' קיבלתי הדרכה שותפת מילנה, נחשפתי לחשיבה המקצועית עבור כל מטופל ומטופל, לקחתי חלק בפעילות המחלקתית, ראיתי וביצעתי אבחונים וראיונות. ניתנה לי ההזדמנות לעבוד בצורה עצמאית ולהתנסות בעבודה השוטפת. חשוב לציין שהעבודה של הרב"ע במחלקה הינה מאוד מקצועית, קיים שיתוף פעולה בין מדריכת התעסוקה (זיוה) למרפאה בעיסוק (ילנה).
ברצוני שוב להודות על חודשיים מרתקים, מלמדים וחשובים מאוד עבורי בהתפתחות המקצועית שלי.

 

                                                                                            בברכה,
                                                                                  ק. סטודנטית לריפוי בעיסוק.

 

 נושאים קרובים:

  יום הריפוי בעיסוק הבינלאומי - מצגת
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד